پرسونا

پرسونای مخاطب

پرسونای مخاطب/مشتری با کلیک مایند

داشتن تصویری دقیق از مخاطبان بالقوه، شما را قادر می‌سازد تا هر آن چیزی که مخاطبتان می‌خواهد را در اختیارش قرار دهید.

محصول و یا خدمتتان قرار است به دست چه کسی برسد؟ این مهم‌ترین سؤالی است که باید قبل از شروع هر کاری بپرسید و البته باید جوابی واضح، شفاف و حساب‌شده برای آن داشته باشید. همچنین باید بدانید که آیا مشتری هدف شما مصرف‌کنندگان نهایی هستند (B2C)؟ یا می‌خواهید شرکت‌ها و سازمان‌ها (B2B) برند شما را بشناسند و شاید هم بازار هدفتان دولت (B2G) است. بسته به انتخاب هرکدام از این اهداف باید مشتری خودتان را به‌خوبی بشناسید. بعد از شناخت مشتری می‌توانید نیاز و مشکلات او را رفع کنید با این کار تبلیغات هدفمندتری را تعریف می‌کنید. کالا، محصول یا خدمتتان را به بازار دقیق‌تری ارائه می‌دهید و افراد درگیر با کسب‌وکارتان شما و داستان برند شما را کامل و شفاف‌تر درک می‌کنند چراکه اهدافتان در راستای رفع نیازهای آن‌ها چیده شده است. خلاصه اگر با کمی شوخ‌طبعی به موضوع نگاه کنیم، با شناخت دقیق پرسونا، مخاطبان از کسب‌وکارتان این‌گونه یاد می‌کنند: آن‌چنان جای گرفتی تو به چشم و دل من – که به کسب‌وکار دوعالم نظری نیست مرا.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول: تعیین استراتژی برای شکل‌گیری پرسونای مخاطب

 بخش‌های مختلف این تمپلیت بسته به نوع استراتژی که در لزوم استفاده به آن اشاره شد بااهمیت می‌شوند؛ به این معنی که اگر مشتریان بالقوه شما افراد هستند، بایستی اطلاعات دموگرافیگ را با وسواس و دقت بیشتری پرکنید. درصورتی‌که شرکت‌ها را مورد هدف قرار داده‌اید بایستی بیشتر به اطلاعات حرفه‌ای و مهارت‌ها و سطح علمی آن‌ها توجه کنید. از طرفی باید تمام اطلاعاتی که شامل ویژگی‌های پرسونای شما می‌شود را یادداشت کنید و نباید افراد و یا خصوصیاتی که شمارا از پرسونای مخاطب موردنظرتان دور می‌کند بنویسید؛ به‌طور مثال زمانی که بدانید مخاطب هدفتان در چه شبکه اجتماعی بیشترین حضور را دارد و بیشتر به دنبال رفع چه نیازی به آن مراجعه می‌کند، از اتلاف وقت و هزینه روی سایر شبکه‌ها خودداری می‌کنید.

2

گام دوم: چالش‌ها و مشکلات

 هرگاه به فیلد مربوط به چالش‌ها و مشکلات رسیدید سعی کنید با توجه به اطلاعات و مصاحبه‌هایی که از مشتریان و یا مخاطبانتان داشتید، دغدغه‌ها، چالش‌ها و مشکلات این تیپ خاص شخصیتی که پرسونای کسب‌وکار شماست را یادداشت کنید. اگر قبلاً از قالب مصاحبه با مشتری استفاده کردید خیلی راحت می‌توانید مصاحبه موردنظرتان را به این پرسونا مرتبط کنید. با این کار متوجه خواهید شد مشتریان شما از طریق چه دغدغه‌هایی به کسب‌وکار شما مرتبط می‌شوند و چه نیاز و یا احساسی است که نقطه وصل آن‌ها با کار شما است.

3

گام سوم: انتظارات و انگیزه‌های این پرسونا چیست؟

تا زمانی که ارزشی برای مشتریان بالقوه خلق نکنید آن‌ها رفتار مورد انتظار شمارا انجام نمی‌دهند. آن‌ها انتظار دارند نوتیفیکیشنی از طرف شما روی موبایلشان ببینند که ترغیب‌کننده و ارزش‌آفرین باشد. حال ممکن است این پیغام پیشنهاد دانلود کتاب موردعلاقه‌شان باشد و یا حتی معرفی فیچری جدید که روی نرم‌افزار اضافه شده است. پس در تدوین پرسونا دقت کنید که مخاطب با چه پیشنهادهایی از طرف شما انگیزه پیدا می‌کند بیشتر  تعامل کند و چه انتظارات و نیازهایی دارد. 

4

گام چهارم: کجا از پرسونای مخاطب استفاده کنیم؟

تصور کنید قصد دارید با اینفلوئنسری برای معرفی کسب‌وکارتان همکاری کنید. با داشتن پرسونای مخاطب، علاوه بر اینکه متوجه می‌شوید کدام اینفلوئنسر بیشترین نزدیکی و تأثیر را روی مخاطبتان دارد، می‌توانید پرسونا را در اختیار اینفلوئسر قرار داده و از او بخواهید داستان برندتان را آن‌گونه که بررسی کردید بازگو کند. از طرفی شما باید بدانید که پرسونا تصویری ثابت نیست و کسی است که هرروز نیازهایی تازه دارد و مثل شما زندگی می‌کند، پس با به‌روز نگه‌داشتن این تصویر می‌توانید هر چه بیشتر به این گروه از افراد هدفتان نزدیک شده و با آن‌ها برای رسیدن به اهدافتان تعامل کنید.

پیش‌نمایش تمپلیت «پرسونای مخاطب»

 تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

پرسونای مخاطب

تمپلیت‌های پیشنهادی