درس‌آموخته سنجه‌محور

درس‌آموخته سنجه‌محور

درس‌آموختن یعنی یک بار برای همیشه از هر شکست و یا موفقیت‌ بیاموزیم.

تا به حال چندبار هدفی تعیین کردید ولی به نتیجه مطلوب نرسیدید و شاید هم هدفی تعیین کردید و علاوه بر رسیدن به آن فراتر از انتظارتان ظاهر شدید؛ دلیل این تضاد را می‌دانید؟ چرا گاهی این‌قدر از شاخص‌هایمان دور و یا به آن‌ها نزدیک می‌شویم، اگر می‌خواهید دلیلی برای این اتفاقات پیدا کنید و آنها را ساماندهی کنید، تمپلیت درس آموخته سنجه‌محور برای شما طراحی شده است.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول : درس‌آموخته یعنی پرسشگر باشید

در مورد موفقیت‌ها و یا ناکامی در رسیدن به اهدافتان پرسشگر باشید، سوال پرسیدن درمورد مشکلات و یا پیشرفت‌هایتان یعنی بزرگترین قدم را طی کرده‌اید، این چرایی می‌تواند در مورد افزایش تولید محصول با کیفیت مطلوب و یا کاهش تعداد بازدید از سایتتان باشد.

2

گام دوم : آنچه که باید انجام شود

در فیلد اول این تمپلیت هدف و یا کاری را بنویسید که بایستی در زمان تعیین شده انجام می‌دادید؛ این کار و یا هدف می‌تواند ایده به ثمر نشاندن فکری بدیع مثلا ریسک تولید محصول جدید در بازار و یا حفظ رضایت مشتریان سایت در حدی خاص باشد . 

3

گام سوم : حل معمای درجا نزدن با حقیقت

حتما این موضوع را می‌دانید که مفهوم واقعیت با حقیقت متفاوت است پس برای حل معمای درجا نزدن،جواب‌های زیادی برای به نتیجه رسیدن و یا نرسیدن اهدافتان در گام قبل پیدا کنید بر اساس این جواب‌ها سعی کنید نزدیک‌ترین جواب‌ها به حقیقت و نه واقعیت را پیدا کنید چرا که حقیقت نشان دهنده تمام عوامل آشکار و پنهان دخیل در نتیجه است؛ اما واقعیت تنها عوامل عینی را بازگو می‌کند.

4

گام چهارم : درس‌آموخته‌های پروژه

بعد از اینکه دلیل قطعی رسیدن و یا ناکام ماندن از هدفتان را کشف کردید، در فیلد مربوطه بنویسید و آن‌ را به‌عنوان درس‌آموخته‌های پروژه برای همیشه ثبت کنید. این درس‌آموخته می‌تواند حتی هنگام استفاده از تمپلیت OKR هم مورد استفاده قرار بگیرد. 

5

گام پنجم: سعی کنید سازمان‌یافته و سیستماتیک یادبگیرید

 با انجام دقیق مراحل قبل شما می‌توانید مثل روش بازنگری بعد از اقدام (AAR) دلیل شکست‌ها و موفقیت‌هایتان را به‌گونه‌ای ثبت کنید که باعث افزایش بازدهی در سطح فردی و یا تیمی شود.

پیش‌نمایش تمپلیت «درس‌آموخته سنجه‌محور»

تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

درس آموخته سنجه محور

تمپلیت‌های پیشنهادی