مصاحبه

مصاحبه با مشتری

مصاحبه با مشتری با کلیک مایند

مصاحبه با مشتری برگ برنده‌ای برای درجا نزدن و رشد سریع کسب‌وکار شماست.

تست کاربرد‌پذیری برای پیدا کردن مشکلات یک نرم‌افزار و یا اپلیکیشن جزء جدایی‌ناپذیر تولید و ارتقاء محصول محسوب می‌شود؛ چراکه محصولی توان رقابت و ماندگاری در بازار را دارد که پاسخ‌گوی نیاز مصرف‌کنندگان باشد و یا بتواند نیازی در آن‌ها ایجاد کرده و به آن پاسخ دهد، اگر شما به‌عنوان کارآفرین و یا استارتاپ ندانید مشتری هدفتان دنبال چه محصولی با چه ویژگی‌هایی است، و یا از ظن خودتان خارق‌العاده‌ترین اتفاقات در فیچرها و ویژگی‌های نرم‌افزار اتفاق بیافتد محکوم‌به‌ شکست هستید، چراکه هیچ نیازی از مصرف‌کننده‌ها و مشتریان بالقوه را برآورده نکرده‌اید. پس اگر به دنبال ارتقاء و حفظ رضایت مشتریانتان هستید، این تمپلیت می‌تواند به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول:تعیین هدف مصاحبه اولین کاری است که باید انجام دهید.

این هدف می‌تواند پیدا کردن مشکلات موجود در نرم افزار، شناسایی نیازمندی‌های جدید، درک میزان رضایت کاربر هنگام کار با نرم افزار، راحتی کار با نرم‌افزار، مدت‌زمانی که کابر فعالیتی خاص را در نرم‌افزار انجام می‌دهد و … باشد
در گام‌های بعدی می‌توانید با توجه به اهداف تعیین‌شده برای تیم خود سؤالات مطرح‌شده در هر گام را شخصی‌سازی کرده یا تغییر دهید و در فیلد مربوط به پرسش و پاسخ بنویسید. 
 

2

گام دوم:بعد از نوشتن مشخصات کلی در مورد فرد، از سؤالات پیش‌آزمون شروع کنید

این سؤال‌ها برای سنجش تجربه شرکت‌کنندگان و الگوی استفاده آن‌ها از نرم افزار است و کمک می‌کند شرکت‌کنندگانی که با معیارهای شما مطابقت ندارند و یا سبب انحراف در تحقیق شما می‌شوند حذف شوند. سؤالات قبل از آزمون باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مشخص کند شرکت‌کنندگان درمورد محصول شما اطلاعات کافی دارند و بینش لازم برای ایجاد تغییرات را به شما ارائه می‌دهند.چند نمونه از این سؤالات به‌صورت زیر است:
۱. از وب‌سایت یا برنامه برای چه مواردی استفاده می‌کنید؟ چند وقت یک‌بار این اتفاق می‌افتد؟ ۲. از کدام ویژگی بیشتر استفاده می‌کنید؟ ۳. چقدر از گردش کار موجود راضی هستید؟ (برای پاسخگویی به این سؤال از طیف لیکرت ۵ سطحی استفاده کنید)
و سؤالاتی مانند: آیا نسخه جدیدتر برنامه را بیشتر دوست دارید؟ آیا هنگام استفاده از وب‌سایت زمان زیادی صرف می‌کنید؟، که نباید درموردشان از مشتری بپرسید.

3

گام سوم: سؤالات اصلی آزمون

این مرحله از تست، مرکز تحقیقات شماست و اطلاعاتی را به شما می‌دهد که منجر به کشف گلوگاه‌ها، نقاط درد و فرصت‌ها است. این سؤالات به‌جای پرسش و پاسخ بایستی بر مکالمه روان با مصاحبه‌شونده متکی باشد چراکه مکالمه به طبیعی بودن آزمایش کمک می‌کند و شرکت‌کنندگان خیلی راحت‌تر به سؤالات شما پاسخ می‌دهد،آن‌ها هرچقدر راحت‌تر باشند، نظرات صادقانه‌تری را به شما می‌دهند.چند نمونه از این سؤالات به‌صورت زیر است:
۴. هنگام ورود به سیستم، اولین کاری که انجام می‌دهید چیست؟ آیا روش دیگری برای انجام این کار وجود دارد؟ ۵. چگونه از ویژگی X استفاده می‌کنید؟ ۶. از چه قسمت‌هایی از محصول بیشتر استفاده می‌کنید؟ چرا؟ ۷.از چه قسمت‌هایی از محصول کمترین استفاده را می‌کنید؟ چرا؟  ۸. آیا رابط کاربری را دوست دارید؟ استفاده از آن آسان است؟ ۹. نظر شما در مورد نحوه ارائه اطلاعات و ویژگی‌ها چیست؟ ۱۰. نظر شما در مورد صفحه X چیست؟ پیدا کردن آن چقدر آسان است؟
و سؤالاتی مانند: آیا ویژگی X را دوست دارید؟ آیا صفحه X را دوست دارید؟ آیا استفاده از رابط کاربری آسان است؟، که نباید درموردشان از مشتری بپرسید.

4

گام چهارم: سؤالات پس از آزمون

این آخرین مرحله مصاحبه است و فرصتی است که می‌توانید سؤالاتی که ازقلم‌افتاده‌ است را بپرسید این سؤالات جنبه عمومی‌تری دارند، اما سعی کنید سؤالاتی با جواب باز بپرسید تا حداکثر اطلاعات را دریافت کنید.چند نمونه از این سؤالات به‌صورت زیر است:
۱۱. به‌طورکلی ، تجربه شما هنگام کار با محصول چگونه است؟ ۱۲. اگر قادر بودید چیزی در مورد محصول را تغییر دهید، آن‌ چه‌چیزی بود؟ چرا؟ ۱۴. چه چیزی باعث می‌شود به استفاده از این محصول ادامه دهید؟ ۱۵.چه چیزی مانع استفاده شما از این محصول در آینده می‌شود؟ ۱۶. احتمال مراجعه شما به این وب‌سایت یا محصول چقدر است؟ چرا و چرا نه؟
و سؤالاتی مانند: آیا مورد دیگری وجود دارد که بخواهید اضافه کنید؟ آیا به استفاده از این وب‌سایت یا محصول ادامه خواهید داد؟ که نباید در موردشان بپرسید.

5

گام پنجم: در این گام مشخص کنید که این مصاحبه مربوط به کدام نسخه از محصول است.

آخرین فیلد تمپلیت را با شماره نسخه محصول پرکنید با این کار به‌راحتی می‌توانید گزارش کار دقیق و حساب‌شده‌ای به هر یک از تیم‌ها بدهید تا بدانند در آخرین نسخه و یا نسخه‌ای خاص چه تغییرات و یا مواردی روی محصول اعمال‌شده است.

پیش‌نمایش تمپلیت «مصاحبه با مشتری»

تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

تمپلیت مصاحبه با مشتری

تمپلیت‌های پیشنهادی