شرح شغل

شرح شغل

شرح شغل (Job Description) با کلیک‌مایند

شرح شغل پیش‌نیازی برای اکثر فرآیندهای مدیریت منابع انسانی

شرکت‌ها و سازمان‌ها برای هر موقعیت شغلی، شرح شغل و وظایف خاصی را در نظر دارند، این وظایف اکثرا به‌صورت کلی نوشته می‌شود، در صورتی که اگر ارزیابی عملکرد، مدیریت عملکرد، فرهنگ تیم، و یا شرح وظایف با دقت در آن قرار بگیرد، هم برای متقاضی و هم برای مدیر منابع انسانی عملیات جذب و حفظ نیروی انسانی بسیار کارا‌تر می‌شود، پس اگر به‌دنبال جذب نیروی انسانی خلاق و کاربلد هستید، اول این خلاقیت را از نگارش شرح شغل شرکت یا تیم خود شروع کنید. این تمپلیت بیشترین کارکرد را برای تیم‌های منابع انسانی و تیم‌های استارتاپی دارد.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول: وحدت فرماندهی خلاق داشته باشید

هر فرد در جایگاه شغلی خود بایستی بتواند گزارشی از عملکردش به مدیر و یا مسئول مربوطه ارائه دهد، این گزارش می‌تواند به‌صورت کتبی در مورد کارهای روزمره‌اش باشد و یا صحبتی شفاهی در رابطه با پیشرفت روند کاری؛ نکته مهم اینجا شکل می‌گیرد که متقاضی شغل بداند به چه کسی باید گزارش دهد و همچنین اطمینان داشته باشد که او علم کافی در مورد این کار دارد. پس هنگام پر کردن فیلد اول دقت لازم برای معرفی فرد گزارش گیرنده را داشته باشید. 

2

گام دوم:کلیات شغل چیست؟

بهتر است به‌طور کلی در مورد نقش‌های شغل و ارتباطاتی که با سایر بخش‌های تیم و یا شرکت شما دارد بنویسید. 

3

گام سوم:چه چیزی شرکت شما را متمایز می‌کند

کمی در نوشتن شرح شغل انعطاف داشته باشید و برای معرفی هر چه بهتر شرکت و نیازهایتان به کسانی که متقاضی این موقعیت شغلی هستند، بیشتر وقت بگذارید. شما می‌توانید افراد مطرحی که در این موقعیت شغلی در تیم شما مشغول به کار هستند را منشن کنید تا متقاضی با جستجو در مورد این افراد سطح علمی تیمتان و افراد حاضر در آن را بیشتر بشناسد. همچنن فراموش نکنید که کارجویان دوست دارند از فرهنگ کاری شما بیشتر بدانند.

4

گام چهارم: وظایف را شفاف بیان کنید

یکی از نکات مهمی که هر شرح شغل بایستی داشته باشد این است که شفاف و بدون ایهام باشد، پس عملکرد، مسئولیت، اختیارات و وظایف فرد را در فیلد سوم صادقانه، ساده و شفاف بنویسید.

5

گام پنجم: شرایط احراز شغل

شرایط احراز به حداقل شرایطی که فرد برای داشتن یک پست باید داشته باشد، می‌گویند. پس بهتر است تمام شایستگی‌ها و ویژگی‌هایی که مدنظر شماست را نام ببرید. همچنین می‌توانید، از مزایای کاری (Benefit) تیم‌ خود بگویید تا کارجویان با اتمسفر و فضای کاری بیشتر آشنا شوند و رغبت بیشتری برای حضور در تیم‌تان ایجاد شود. 

6

گام ششم: شرح شغل‌ها می‌توانند مرجع رسمی شرح شغل در شرکت شما باشند

از این شرح شغل‌ها به‌عنوان یگانه مرجع اطلاع از جزئیات و نکات هر شغل برای تیم و شرکت خود استفاده کنید، به‌طوری که می‌توانید از همین شرح شغل به‌عنوان  مبنای جذب و استخدام استفاده کنید. 

پیش‌نمایش تمپلیت «شرح شغل»

تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

تمپلیت شرح شغل

تمپلیت‌های پیشنهادی