درس آموخته حادثه محور

درس‌آموخته حادثه‌محور

مدیریت بحران و مدیریت حوادث غیرمترقبه با عدم تکرار و یادگیری اصولی.

هر روز و در محل کار شاهد اتفاقات زیادی هستیم، بعضی از این اتفاقات ناخوشایند هستند و ممکن است برای حل آنها زمان و هزینه‌ی زیادی صرف کنیم، اگر بتوانیم راهکار حل این مسائل را مثل چراغی روشن، همیشه در دسترس نگاه داریم در مواجه دوباره با این اتفاق‌ها و مسائل به‌راحتی به جواب می‌رسیم و یا حتی یک گام جلو‌تر از حادثه‌ایم و از بروز آن جلوگیری می‌کنیم. پس اگر زمان، هزینه و یادگیری برایتان اهمیت دارد، این تمپلیت کمک حال شماست.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول : به‌‌ درستی مسئله را تعریف کنید.

هر خطا و یا مشکلی که در روند کاری شما وقفه ایجاد کند مسئله است، اما اینکه مسئله ناشی از چه اتفاقاتی است بسیار مهم است. به‌عبارتی کلید اصلی تعریف مسئله، اطمینان از مقابله با مشکل واقعی است؛ به این معنی که شما راه‌حل اصلی مشکل را می‌دانید. برای عمیق‌تر شدن روی مشکلتان، می‌توانید از ابزاری مثل «۵چرا» استفاده کنید. سپس در فیلد مربوط به اتفاق پیش‌آمده مسئله را کاملا شفاف شرح دهید و اجازه ندهید هیچ ابهامی در مورد مسئله باقی بماند.

2

گام دوم : برای خلق راه‌حل، طوفان فکری راه بیاندازید

وقتی به‌درستی دلایل مسئله و پیچیدگی‌های آن را درک کردید، تمامی راه‌حل های ممکن برای حل مسئله را یادداشت کنید، این آیتم‌ها باید دارای خلاقیت باشند و خود گره‌ای دیگر به مسئله اضافه نکنند و تمام نیازمندی‌های مرتبط با مسئله را پوشش دهند. تصور کنید پرینتر شما خراب شده است و این خرابی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، سعی کنید همه راه‌حل‌های احتمالی برای این رخداد را یادداشت کنید. 

3

گام سوم :بهترین راه‌حل را ارزیابی و انتخاب کنید

در این مرحله شما با راه‌حل‌های متفاوتی رو‌به‌رو هستید و نیاز است با تصمیم‌گیری بر اساس شواهد، از بین این راه‌حل‌ها یکی را انتخاب کنید. بهتر است راه‌حلی انتخاب کنید که در حالت ایده‌آل مسئله را برای همیشه حل کند. بعد از آزمودن راه‌حل و اطمینان از حل شدن مشکل، به راحتی می‌توانید فیلد مربوط به پیشنهاد آموزه و یا راه‌حل را پر کنید.

4

گام چهارم : اقدامات عملی آینده

اقدامات عملی آینده آخرین فیلدی است که شما بایستی پر کنید، و با این کار درصورتی که درآینده مشکلی مشابه پیش بیاید، می‌دانید که خیلی سریع و با جستجویی ساده می‌توانید به راه حل مناسب و آزمون شده‌‌ای برسید. محتوای این فیلد همچنین می‌تواند به شما کمک کند اقداماتی انجام دهید تا از بروز مجدد این حادثه و یا حوادث مشابه جلوگیری کنید.

5

گام پنجم : از این به‌بعد، برای تازه‌واردها کمتر توضیح بدهید.

همیشه یکی از دغدغه‌های مدیران شرکت‌های کوچک و متوسط آموزش کار به کارآموزان و یا تازه واردان به سازمان است، این تازه‌واردان احتمالا همان کسانی هستند که با مشکلات و مسئله‌های زیادی مواجه می‌شوند، شما می‌توانید با ارجاع دادن آنها به مطالعه «درس‌آموخته حادثه محور» و «درس‌آموخته سنجه محورِ»، زمان و هزینه زیادی را برای خود و تیمتان ذخیره کنید و نکات ارزشنمدی را به آنها بیاموزید.

پیش‌نمایش تمپلیت «درس‌آموخته حادثه‌محور»

تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

درس آموخته حادثه محور

تمپلیت‌های پیشنهادی