متداول ترین خطا‌ها هنگام استخدام و مصاحبه‌های کاری

متداول‌ترین خطاها هنگام استخدام کارمندان جدید در استارتاپ‌ها

فهرست

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

 معمولا کارهای سخت و طاقت فرسای زیادی باید انجام شود تا یک کسب و کار به ثمر بنشیند. تازه بعد از پشت سر گذاشتن همه این مشکلات، زمان آن می‌رسد که کارمندان تازه نفس استخدام شوند. این افراد که در ابتدای راه‌اندازی یک کسب و کار استخدام می‌شوند، سنگ بنای اولیه آن کار هستند. اگر از دید ادبیاتی به این موضوع نگاه کنیم این افراد همان اولین خشت‌هایی هستند که گر نهد معمار کج، تا ثریا که چه عرض کنم؛ بلکه کسب و کار تا یک سال هم دوام نخواهد آورد.

استخدام فرد درست در استارت آپ‌ها کلید موفقیت کسب و کار است.

پس شما هیچ فرصتی برای اشتباه کردن ندارید و باید تصمیم درستی هنگام استخدام بگیرید و کسی را انتخاب کنید که بتواند با سرعت و اشتیاق در مسیر هدف مورد کسب وکار کوچک شما حرکت کند. البته مدیر یک استارتاپ کوچک معمولاً خیلی دیر می‌­فهمد که تصمیم نادرستی گرفته‌ است و وقتی به عقب برمی­­گردد تازه متوجه می­‌شود که این استخدام نادرست، احتمالاً به خاطر چند مرحله مهمِ فرآیندِ استخدام بوده که به طور سطحی از آن گذشته است. پس برای اینکه با اطمینان بیشتری وارد فرآیند استخدام شوید، در اینجا برخی از  مراحل و تله­‌هایی که باید پیش از ارزیابی کارمندان جدید به آنها توجه کنید را بیان می‌کنیم. 

شرح شغلِ کارمندی که می‌خواهید استخدام کنید را دقیق بنویسید.

مهم است که شرح شغل کارمندی که می‌­خواهید استخدام کنید را به وضوح بیان کنید. شما باید مطمئن باشید شغل را به گونه‌ای که نیست، نشان نمی‌دهید. اگر به دنبال یک توانایی خاص یا یک فرد خاص برای پر کردن موقعیت شغلی مورد نظرتان می‌­گردید، باید این موضوع را به طور مشخص بیان کنید. اگر نتوانید ویژگی‌­های یک شغل را به خوبی بیان کنید، در انتخاب فرد مناسب دچار اشتباه خواهید شد و در صورت استخدام نیروی جدید، هم شما و هم او بخاطر شغلی که در عمل چیز دیگری است دچار یاس و ناامیدی می­‌شوید.

تمپلیت شرح شغل رو از دست نده!!

بسیاری از مدیران استارتاپ‌های کوچک بر این باورند که در ابتدای راه دنبال کارمندی هستند که مایل باشد چند مسئولیت متفاوت را به عهده بگیرد. اگر شما هم هنگام استخدام، چنین دیدگاهی دارید، باید این را هم به وضوح بیان کنید. باید به متقاضیان اطلاع دهید که وظایف شغلی آنها بر اساس اتفاقاتی که در یک زمان مشخص رخ می­‌دهد تعیین می­‌شود. وقتی کارمندانی با چنین انعطاف‌پذیری­ پیدا کردید متوجه می‌شوید که آنها می‌توانند بهتر خود را با محیط استارتاپ وفق دهند و اغلب برای مدت طولانی‌تری در شرکت باقی می‌مانند. در آخر، مهم است که در فرایند استخدام عجله نکنید؛ چرا که عجله می­‌تواند اشتباه بسیار پرهزینه‌­ای باشد. شما باید اطمینان حاصل کنید که برای استخدام فرد درست و شغل درست، زمان مناسبی صرف می‌کنید. 

اجازه ندهید «متقاضیان رؤیا پرداز» روی تصمیم شما تأثیر بگذارند.

اجازه ندهید غریزه و احساسات غیرمنطقی و لحظه‌ای در هنگام مصاحبه روی تصمیم شما برای استخدام نیروی جدید تاثیر بگذارد. اگر به عنوان مدیر این کار را انجام ندهید ممکن است در تله اثر هاله‌­ای گرفتار شوید؛ در اینجا دو مورد از تله‌هایی که ممکن است با آن روبه رو شوید را بیان کرده‌ایم. اولین مورد زمانی است که یک جنبه خاص از فرد متقاضی، شما را بسیار شیفته خود می‌­سازد، در این حالت مطمئن باشید، شما قربانی اثر هاله‌­ای شده‌اید. این جنبه می­‌تواند هر چیزی باشد؛ مثل اینکه، فرد متقاضی همشهری شما است یا به یک دبیرستان می‌رفته‌­اید، یا حتی اینکه این فرد خوش صحبت است و خودش را فراتر از آنچه هست معرفی می‌کند. دقت کنید، این احساسات به طور کامل بر روی سایر ملاحضات سایه می‌اندازد. 

سوابق شغلی را به دقت بررسی کنید.
برای رسیدن به اطلاعات درست، تمرکز را روی یک بازه زمانی بگذارید و نه روی یک جلسه مصاحبه.

 از طرفی زمانی که یک متقاضی، توانایی‌­ها و نگرش­‌های استثنایی و خاص زیادی دارد هم اثر هاله‌­ای به وجود می‌آید. در این زمان شما به سرعت این فرد را استخدام می­‌کنید؛ بدون اینکه با دقت معیارهای استخدام را مورد بازبینی قرار دهید. اگر بخواهیم ساده بگوییم، بدترین کاری که می‌توانید بکنید این است که فرد درست را با کار نامناسب پیوند بزنید. دومین مورد «تأثیر شبیه‌سازی» است؛ هیچگاه به اشتباه تحت تأثیر یک متقاضی قرار نگیرید. آن هم فقط به این خاطر که آن متقاضی شما را یاد یکی از کارکنان برتری می‌اندازد که قبلاً در تیم خود داشته‌­اید. چرا که ممکن است با این اشتباه، متوجه نشوید فرد برای این یک شغل خاص صلاحیت ندارد. 

اشخاص را از نظر تست شخصیت شناسی هم بررسی کنید.

در یک استارتاپ اهمیت خیلی زیادی دارد کارکنانی را پیداکنید که بتوانند به خوبی خود را با فرهنگ شرکت شما وفق دهند. در حقیقت یک ترکیب اشتباه می‌­تواند منجر به مشکلات فراوانی شود و تیم‌های موجود در شرکت‌تان را از هم بپاشد.

قدرت شرکت­‌های چندملیتی را خیلی دستِ بالا نگیرید.

اینکه بدانید چه مزایایی می‌توانید به کارجویان ارائه دهید خیلی مهم است.‌ بسیاری از مدیران استارتاپ‌ها فکر می­‌کنند نمی‌­توانند هیچ یک از استعدادهای برتر را به سوی خود جذب کنند. چرا که نمی‌توانند خود را با مزایایی که رقبای بزرگترشان ارائه می­‌دهند مطابقت دهند. این تفکر الزاماً درست نیست. همیشه مشوق­‌هایی وجود دارند که شما می­‌توانید از آنها برای جلبِ توجهِ با استعداد‌ترین افراد، به سمت کار خودتان استفاده کنید.

بسیاری از کارمندان به دنبال کسب و کارهایی هستند که فرصت‌های فراوانی برای رشد داشته باشد. بنابراین استارتاپ‌ها بهترین فرصت هستند. البته امتیازات دیگری هم وجود دارد که می‌­توانید از آنها استفاده کنید تا به نتایج بهتری دست یابید. شما می‌­توانید گزینه­‌هایی مانند عضویت در باشگاهی خاص یا پیشنهادهای جذاب و در حد توانتان را ارائه دهید تا متقاضیان شغل را به سوی خود جلب کنید. برنامه‌کاری انعطاف‌پذیر، دورکاری و وقت گذاشتن برای آنبوردینگ کارمند تازه‌وارد؛ می‌تواند جزو موارد با اهمیت باشد. با استفاده از کمی خلاقیت و برنامه‌ریزی می­‌توانید کارمندان مناسبی را گزینش کنید تا موجب موفقیت استارتاپ شما شوند. 

چک کردن سوابق شغلی و معرف‌های متقاضی

وقتی که تصمیم نهایی برای استخدام یک فرد را گرفتید، وقت خود را برای تهیه یک فرآیند جامع و کاملِ صرف کنید. ممکن است وسوسه شوید که به کلی این مرحله را رد کنید. البته اگر واقعاً می‌خواهید فرد درست را برای موقعیت شغلی مورد نظرتان انتخاب کنید ارزشش را دارد تا برای به دست آوردن این بینش برای استخدامی‌های بعدی تلاش کنید. هنگام بررسی سوابق شغلی حساس، مسئولیت را شخصاً بر عهده بگیرید و از طریق یک تماس تلفنی آن را به انجام برسانید. به جای اینکه کار را به شخص دیگری واگذار کنید با یکی از همکاران مدیر خود تماس بگیرید. این کار می­‌تواند موجب شود متقاضیان بازخوردهای بیشتری ارائه دهند. همچنین به شما فرصتی می­‌دهد تا نظرات متقاضیان هنگام مصاحبه را بررسی کنید. 

استعلام سوابق شغلی
سوابق شغلی را با ریزبینی خاصی بررسی کنید.

مراقب باشید که زیاد به اطلاعاتی که به طور آنلاین پیدا می‌­کنید اطمینان نکنید. وارد کردن نام یک نفر در موتور جستجو برای دیدن سوابغ کاری، آسان‌ترین کار است در ضمن ممکن است اطلاعاتی نادرست یا نامربوط به شما نشان دهد. در نهایت تلاش کنید آنچه که درباره متقاضی فهمیده­‌اید را تایید کنید. برای رسیدن به نتیجه نهایی سوابق شغلی مانند بررسی پیشینه، مصاحبه‌های تاثیر‌گذار، داده‌ها و دوره‌های کارآموزی را در کنار هم بگذارید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نتیجه‌گیری:

این مهم است که شما عوامل کلیدی را هنگام شروع کردن فرآیند استخدام در نظر داشته باشید. استخدام نیرو برای استارتاپ شما میزان موفقیت آن را تعیین می­‌کند. این امر بدان معناست که وقت گذاشتن برای برنامه‌ریزی و انجام فرایند استخدام حیاتی است. اگر شما کار را به درستی انجام دهید، کارکنانی که برای شما کار می‌کنند ممکن است به یکی از با ارزش‌ترین دارایی­‌های کسب و کار کوچک شما تبدیل شوند. توجه دقیق به ارزیابی فرآیند، می­‌تواند بسیاری از مشکلات و موانع مسیر را از سر راه شما بردارد.

امیدواریم این مطلب به دریافت و نگهداری آسان‌تر استعدادهای تیم شما کمک کند. استخدام خوبی داشته باشید! از اینجا به بعد همه چیز بستگی به محیط کار و نحوه‌ برخورد و فرهنگ تیم شما دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.