mission

برنامه‌ریزی به سبک ‌OKR

در چرایی و چگونگی تعیین اهداف شرکت و سازمانتان دقت کنید.

برای کسب و کارهای محصول محور، فرآیند ارتقاء سطح کمی و کیفی محصولات یکی از چالش‌های اساسی مدیران است. این فرآیند باید با دیدی باز و دقت صورت گیرد تا محصول نهایی بدون هیچ شرحی نماینده تمام تصمیمات و تلاش ‌مدیران و کارکنان باشد. تصمیمات کور و نامعلوم می‌تواند خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد، پس برای حل این مشکل متدولوژی هدف (OKR) می‌تواند یکی از بهترین راهکار باشد.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول: از منابع انسانی تا توسعه محصول، اهداف را با مشارکت همه و برای همه تعریف کنید

یکی از بزرگترین حسن‌های این متدولوژی عمومی بودن آن برای تمام سازمان است در نتیجه قالب هدف (OKR) نه تنها تاثیر بسزایی در بهبود روند تولیدات دارد بلکه در تصمیمات و روابط کارکنان نیز تاثیر می‌گذارد؛ به این صورت که اهداف برای مدیر عامل، کارکنان و حتی خود سازمان به‌عنوان شخصیتی واحد تعریف می‌شود و هر فرد می‌تواند پیشرفت‌های سایرین را ببیند، هر کدام از این اهداف به پروفایل شخصی افراد مرتبط است و قرار است باعث بهبود روابط و ارتقاء روابط کارکنان و محصولات شود، در نتیجه موقع هدف‌گذاری هیچ عضوی را از قلم نیندازید.  

2

گام دوم: اهداف کوتاه مدت ذکر شود:

‌به‌خاطر داشته باشید که هدف اصلی سازمان و یا شرکت همیشه ایده‌آل و گاهی حتی دور از ذهن است در نتیجه رسیدن به این هدف بسیار سخت است، OKR به شما کمک‌ می‌کند تا هدف اصلی را کوچک و کوچک‌تر کنید تاهر چه بیشتر به هدفتان نزدیک‌ شوید.

3

گام سوم : نتایج کلیدی تا حد ممکن باید واضح باشد

نتایج کلیدی که به هر هدف اختصاص می‌دهید، باید قابل اندازه گیری باشد، پس سعی کنید برای هر هدف بیشتر از ۳ یا ۴ نتیجه کلیدی ملموس و عینی تعیین نکنید.

4

گام چهارم : قرار است تغییر مثبتی ایجاد کنید

 در فیلد مربوط به برنامه تا حد ممکن واضح بنویسید که چه کارهایی شما را برای رسیدن به اهداف یاری می‌کند و شرحی از برنامه هایی که شما را به نتایج کلیدی نزدیک‌تر می‌کند را یادداشت کنید، در فیلد مربوط به محدوده نیز بسته به این‌که این اهداف برای کل شرکت تعیین شده و یا تیمی خاص(مثلا تیم پشتیبانی، فروش، محصول و …) محدوده مورد نظرتان را تعیین کنید.

5

گام پنجم : زمان، آژیر شروع و توقف رسیدن به اهداف است.

در این متدولوژی نباید برای اهداف زمان طولانی در نظر بگیرید، پس هر سه ماه اهداف را تغییر دهید، و اجازه ندهید تعیین زمان طولانی شما را در تله پارکینسون بیاندازد، چرا که ما در کلیک مایند می‌خواهیم شاهد رشد شما باشیم.

پیش‌نمایش تمپلیت «برنامه‌ریزی به سبک ‌OKR»

تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

برنامه‌ریزی به سبک ‌OKR

تمپلیت‌های پیشنهادی