کمپین بازاریابی

کمپین بازاریابی

کمپین بازاریابی با کلیک مایند

امروز یک گام اصولی و درست بردارید و فردا از نتایج آن لذت ببرید.

چرا این تمپلیت مهم است؟

شاید امروز ساده‌ترین راهی که برای دیده شدن به ذهن هر فرد یا کسب‌وکاری برسد. راه‌اندازی یک کمپینِ بازاریابی باشد؛ اما آیا این کمپین‌ها با اصول و قواعد درست اجرا می‌شوند. آیا هنگام اجرای کمپین‌ها به این دقت می‌شود که چه خروجی قرار است به دست بیاید؟ آیا اطلاعات و سوابقی از کمپین‌های قبلی وجود دارد تا به طراحی و اجرای بهتر کمپین فعلی کمک کند؟ چه افرادی در تیم می‌توانند ایده‌های بهتری برای اجرای هر کمپین بدهند؟ این سؤالات و سؤالات مشابه  لزوم داشتن الگویی قابل‌اتکا را بیشتر از پیش می‌کند. تا به‌واسطه آن بتوانید مراحل شکل‌گیری و نتایج حاصل از هر کمپین بازاریابی را مکتوب کنید تا هم نتایج را به‌صورت عینی و ملموس ببینید و هم در صورت نیاز کمپین‌های اجراشده‌تان را باهم مقایسه کنید.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول: تعیین هدف طبق معمول چراغ راه شماست.

چرا قرار است این کمپین را راه‌اندازی کنید؟ این اولین سوالی است که باید قبل از اجرای کمپین از خود بپرسید. شما تا زمانی که هدفی دقیق برای کمپین تعریف نکنید نمی‌توانید به نتیجه مطلوبتان برسید. اینجا به نمونه‌هایی از اهداف کمپین بازاریابی اشاره می‌کنیم تا بتوانید دید بهتری از هدف اجرای کمپین در ذهن ایجاد کنید.
 برندینگ: آگاهی از برند زمانی اتفاق میافتد که شما قصد دارید برند خود را معرفی کنید و هدف این است که بگویید این برند قرار است با چه ارزشی متمایز شود.
 افزایش تعداد لید: در این حالت هدف شما تلاش برای جذب افراد بیشتری به‌عنوان لید است تا بتوانید با گام‌های بعدی آن‌ها را همراه با برند خود کنید. 
همراه کردن بیشتر لیدها با اهداف بازاریابی: این کار معمولاً زمانی اتفاق میافتد که ما لیدهای خود را تقسیم‌بندی کرده‌ایم  و بر اساس بازه زمانی و احتمال خرید آن‌ها کمپین‌هایی را راه‌اندازی می‌کنیم. 
فروش مستقیم: در این حالت شما کمپینی تشویقی اجرا می‌کنید تا مرحله‌های مرتبط با انجام معاملات در زمان کوتاه‌تری انجام شود.

2

گام دوم: دقیقاً مخاطب هدف این کمپین را بشناسید.

تصور کنید می‌خواهید تبلیغی را اجرا کنید که مخاطب هدف آن والدینی هستند که کودک خردسال دارند، با این شرایط تبلیغ کردن در دانشگاه و مدارس گزینه مناسبی نیست؛ و بهتر است در اماکنی که احتمالاً والدین این کودکان حضور دارند، تبلیغات صورت بگیرد. این موضوع برای مخاطبان هدف کمپین شما هم صدق می‌کند یعنی هرچقدر مخاطبان خود را بیشتر و کامل‌تر بشناسید، می‌توانید تأثیرگذارتر باشید. چراکه پیام خود را به مخاطب درست خود می‌رسانید.

3

گام سوم: کمپین خود را در قالب محتوایی خلاق ارائه دهید.

تعیین محتوا و فرم ارائه به‌اندازه تعیین هدف و شناخت مخاطب اهمیت دارد، البته معمولاً در کمپین‌های با مخاطب هدف  B2B پیام‌های ارسالی برای مخاطب، متمرکز بر ارزش محصول، خدمت و یا ارزش عملی آن است. بااین‌حال حتی اگر محصول شما فروش ماشین‌آلات صنعتی و یا سخت‌افزار رایانه است باید خلاقیت را چاشنی کار خود کنید و مشخص کنید که دلیل برتری شما از رقبا چیست، چرا که مخاطبان، نیاز متفاوتی که محصول و خدمت شما برایشان ایجاد کرده است را می‌خرند و نه خود محصول و یا خدمت را.

4

گام چهارم: کانال انتشار محتوای کمپین شما کجاست؟

حالا نوبت این رسیده که مشخص کنید قرار است محتوا را از چه کانال‌هایی به دست مخاطب برسانید، به یاد داشته باشید که ترکیبی از چند کانال نتیجه مؤثرتری را برای شما رقم میزند. تعدادی از رسانه‌هایی که نتایج بالقوه‌ای برای شما به همراه دارند عبارت‌اند از: تبلیغات آنلاین، وب‌سایت، پلتفرم‌های انتشار ویدئو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، روابط عمومی‌ها و … .

5

گام پنجم: معیاری برای کسب بهترین نتیجه قرار دهید.

درصورتی‌که تخمین‌های دقیقی از معیارهای تبلیغاتی خود داشته به دست آورید، این موضوع روشن می‌شود که چه عواملی باعث موفقیت کمپین شما شده است.
می‌توانید این کار را با تخمین میزان پاسخ افراد به خواست شما در کمپین شروع کنید (یعنی افرادی که اقدام اولیه شما را انجام می‌دهند، مانند پر کردن فرم، بارگیری سند، ایجاد یک حساب آزمایشی یا برقراری تماس تلفنی).  به دلیل متغیرهای زیادی که در هر کمپین درگیر است، امکان ارائه نرخ پاسخ، کاری دشوار است. ولی می‌توان گفت نرخ پاسخ برای یک کمپین خوب، که برای مخاطب هدف کاملاً مشخص ارسال‌شده باشد، بین ۳۵% تا ۴۰% بازخورد است. پس با معیارهایی درست، خروجی کار خود را به این اعداد نزدیک‌تر کنید.

6

گام ششم: بودجه و جزییات آن راهی برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI).

اگر متریک‌های دقیقی مانند نرخ پاسخ، نرخ تبدیل و … برای کمپین خود در نظر بگیرید، می‌توانید پیش‌بینی‌های مالی حساب‌شده‌ای را به دست آورید. شما می‌توانید پس از تعیین بودجه کمپین خود، این هزینه‌ها را از سود ناخالص (کسر هزینه کل کالاها (از مشتریان جدید خود) از کل درآمد کمپین) کسر کنید تا سود خالص به دست بیاید و با کسر سود خالص از سرمایه‌گذاری که برای بازاریابی خود انجام داده‌اید و تقسیم نتیجه به هزینه بازاریابی خود، ROI را تخمین بزنید.

پیش‌نمایش تمپلیت «کمپین بازاریابی»

 تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

کمپین بازاریابی

تمپلیت‌های پیشنهادی