فیچر محصول

فیچر محصول

فیچر محصول با کلیک مایند

با ثبت تمام فیچرهای جدید، ارزش‌های جدید را به مشتریان ارائه دهید.

اگر شما مدیر محصول هستید و یا در تیم توسعه محصول مشغول به کار هستید احتمالاً از راه‌های زیادی درصدد پیدا کردن فیچرهای مشتری‌پسند برای محصولتان هستید و از مدل‌هایی همچون ارزش در مقابل پیچیدگی (Value versus Complexity Quadrant)، مدل نمره دهی وزنی (Weighted Scoring) و … برای اولویت قرار گرفتن بین این فیچر‌ها استفاده می‌کنید. نکته مهم اینجاست که شما نباید هیچ فرصتی برای ثبت این فیچرها را از دست بدهید با توجه به این مهم، بستری امن و در دسترس برای ثبت فیچرها می‌تواند کمک‌حال شکل‌گیری داستان کاربر، طراحی UX و محدوده بندی (scoping) شود. این تمپلیت قرار است به شما برای ثبت این فیچرها کمک کند.

چطور از این تمپلیت استفاده کنم؟

1

گام اول: کلیات قالب را پرکنید

این کلیات شامل عنوان فیچری که قرار است ثبت کنید، محصول یا جزء محصولی که این فیچر برای آن در نظر گرفته‌شده و اینکه آیا این فیچر از مصاحبه با مشتری خاص استخراج‌شده یا خیر، شما می‌توانید به‌راحتی و با تگ کردن مصاحبه مربوطه و با استفاده از قالب مصاحبه با مشتری متوجه شوید با کدام سؤالات به این فیچر خاص رسیده‌اید.

2

گام دوم: مشتری و راه‌حل

مسئله مشتری نقطه قوت و چرایی به وجود آمدن این فیچر است، به عبارتی اگر شما ندانید مشتری شما چه نیازی دارد نمی‌توانید برای رفع آن فیچری ارائه دهید، پس سعی کنید با وسواس خاصی فیلدهای مربوط به مسئله مشتری و راه‌حل ارائه‌شده خودتان را بنویسید. از طرفی حتی می‌توانید از داستان کاربر  برای مسئله کاربر یا مشتری استفاده کنید. داستان کاربر یا یوزر استوری (User Story) اصطلاحی در توسعه چابک است که ویژگی محصول را از دید کاربر نهایی توصیف می‌کند. داستان‌های کاربران به مدیران محصول کمک می‌کنند تا الزامات نرم‌افزاری را به‌روشنی تعریف کنند تا تیم توسعه نتیجه مطلوب عملکرد جدید را درک کند. یک الگوی داستانی کاربر خوب بایستی «چه کسی»، «چه‌کاری» و «چرایی» یک فیچر را به روشی ساده و مختصر بیان کند. 

3

گام سوم: فیچر خوب، فیچری با محدوده معین و دقیق

حالا نوبت به پر کردن فیلدهای مربوط به مفروضات و الزامات و فیلد بعدی آن است. در اینجا صحبت از اسکوپ (Scope) محصول است به این معنی که شما باید تمامی الزامات مربوط به این فیچر را به‌خوبی تعریف کنید و مفروضات و ورودی‌ها کاملاً شفاف و روشن باشد تا بدانید از این فیچر چه توقعی دارید. به‌طور خلاصه فیچر باید جامع‌ومانع باشد، دامنه یا اسکوپ محصول را می‌توان به‌عنوان فیچرها یا ویژگی‌های یک محصول تعریف کرد؛ که با توجه به طراحی، عملکرد یا اجزای سازنده به آن می‌پردازید؛ نکته اصلی این است که دامنه محصول به محصول ملموس و واقعی اشاره دارد.

4

گام چهارم: چگونگی تست کردن این فیچر

در این مرحله باید تست فیچر را ثبت کنید، به‌طور مثال در روشهای تست چابک تست فیچر شامل دو بخش به شرح زیر است: 
شماره ۱) توسعه رفتار محور
در این روش، بحث و گفتگوهای به شکل مداوم بین کلیه ذینفعان یعنی توسعه‌دهندگان ، آزمایش‌کننده و تحلیلگر کسب‌وکار انجام می‌شود و جنبه‌ها / سناریوهای مختلف فیچر قبل از شروع توسعه، موردتوجه قرار می‌گیرد.
شماره ۲) توسعه آزمون مبتنی بر پذیرش
در این روش – مشتری، توسعه‌دهنده، آزمایش‌کننده و تحلیلگر کسب‌وکار، همگی درگیر هستند. به این شکل که مشتری از نرم‌افزار و یا محصول استفاده می‌کند، توسعه‌دهنده به شکلی متمرکز چگونگی رفتار مشتری را بررسی می‌کند و در آخر آزمایش‌کنندگان مسئله‌ی کشف‌شده در فیچر موردبررسی را برای رفع مشکل پیدا می‌کنند.

 

5

گام پنجم: وایرفریم‌ها مستندات و پیوست‌ها را اضافه کنید

اتفاقات مختلف و زیادی است که منجر به  شکل‌گیری ویژگی جدید و شاید هوشمندانه در محصول شما می‌شود، فیلد آخر این قالب برای حفظ و یکپارچه نگه‌داشتن اطلاعات و روش‌های رسیدن به این ویژگی‌ها است. این منبع اطلاعاتی باعث می‌شود تا همه منبع واحدی از پشت‌صحنه هر فیچر داشته باشند و بتوانند آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند. از بخش الگوی این قالب برای افزودن ماکت، نمودار یا طرح‌های تصویری مربوط به نیازها و مسئله مشتری که ترسیم کرده اید، استفاده کنید.

پیش‌نمایش تمپلیت «فیچر محصول»

 تمامی فیلدهای زیر به صورت پیش‌فرض در این تمپلیت قرار گرفته‌اند، یعنی شما می‌توانید متناسب با نیازتان هر کدام از آنها را تغییر دهید.

تمپلیت فیچر محصول

تمپلیت‌های پیشنهادی